Choď na obsah Choď na menu
 


Športové aktivity plánujú sústrediť na jednu plochu

sme.sk

 

Senickí poslanci odsúhlasili predaj viac ako 27 hektárov mestských pozemkov spoločnosti OMS Arena Senica. Má na nich vyrásť športový komplex.

 SENICA. Mestské pozemky s rozlohou viac ako 27 hektárov v lokalite Sotina prejdú do vlastníctva akciovej spoločnosti OMS Arena Senica, ktorá na nich plánuje vybudovať športový areál aj so zimným štadiónom.

 To bol dôvod, prečo sa mesto rozhodlo brať tento prípad ako hodný osobitného zreteľa. V meste však už jeden zimný štadión stojí a patrí mestu, ktoré ho podľa slov primátora Ľubomíra Parízka podporuje sumou 250 tisíc ročne. Uvažovali o vklade, teraz pozemky predávajú

 Cenu pozemkov stanovilo mesto na 13,5 eura za meter štvorcový. Poslanci predaj pozemkov v tejto cene napokon schválili. Pretože išlo o prípad hodný osobitného zreteľa, na jeho odsúhlasenie bola potrebná trojpätinová väčšina všetkých poslancov.

 Spoločnosť OMS Arena Senica založilo v roku 2005 mesto. V tom čase do nej plánovalo vložiť nepeňažný vklad formou pozemkov. Ako povedal primátor, na návrh poslanca Petra Šveca sa priklonili k tomu, že pozemky spoločnosti predajú. Neskôr do OMS Areny vložili 100-tisíc slovenských korún.

 Na zastupiteľstve vystúpila v diskusii na túto tému poslankyňa Ľubica Vyletelová. „Prečo je teraz cena za meter štvorcový iná, ako bola v roku 2005? Keď som si to vypočítala, v roku 2005 mal meter štvorcový hodnotu približne 16,6 eura. Dnes to chceme predať za 13,5 eura.“

 Podľa uznesenia prijatého na zasadnutí mestského zastupiteľstva dňa 4. februára 2005 chcelo mesto vložiť do spoločnosti pozemky s menšou celkovou rozlohou, a to 19 002 metrov štvorcových. Na nižšiu cenu bolo niekoľko dôvodov

 Ich odhadovaná suma bola vtedy deväť a pol milióna slovenských korún. Mal ju potvrdiť znalecký posudok. Ten mesto vypracovať nedalo.

 „Nebol spracovaný geometrický plán a k plneniu uznesenia neprišlo,“ vysvetlil vedúci oddelenia správy majetku mesta Silvester Fordinál. Jeden meter štvorcový vychádzal v tej dobe po prepočte 16,6 eura. (Za časť pozemkov s rozlohou 202 metrov štvorcových mesto neskôr vložilo do OMS Areny finančný vklad 100 tisíc slovenských korún, pozn. redakcie).

 Výmera pozemkov sa však v porovnaní s rokom 2005 zväčšila. Pred dvomi týždňami poslanci odsúhlasili predaj 27 735 metrov štvorcových. Cenu pozemkov ponechalo mesto na úrovni z roku 2005, čiže na vtedy odhadovaných deväť a pol milióna slovenských korún. Cena jedného metra štvorcového tak vyšla po prepočte 13,5 eur.

 Dôvodom nižšej ceny je podľa vedúceho oddelenia všeobecný pokles cien nehnuteľností na Slovensku.

 „Na pozemkoch sa okrem toho nachádzajú haldy sute, ktorú tu zanechal zhotoviteľ stavby pôvodného sídliska Sotina. V haldách sa nachádzajú veľké železobetónové panely, ktorých likvidácia je finančne náročná. Treba ich rozbiť, vybúrať oceľové časti a podrviť. Rozdrvený kameň sa dá použiť napríklad ako podklad pod menej namáhané cesty.“

 Znalecký posudok na predmetné pozemky nebol vypracovaný ani teraz pred chystaným predajom. Keďže ide o prípad hodný osobitného zreteľa, zákon to podľa Silvestra Fordinála neprikazuje.

 

O KONFLIKT ZÁUJMOV NEJDE

 Primátor Ľubomír Parízek je členom predstavenstva spoločnosti OMS Arena Senica, a.s., ktoré je jej štatutárnym orgánom.

 Podľa zákona o konflikte záujmov verejný funkcionár (primátor mesta) nesmie byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu právnickej osoby, ktorá bola zriadená na výkon podnikateľskej činnosti, okrem valného zhromaždenia a členskej schôdze. Verejný funkcionár nesmie podnikať; to sa nevzťahuje na výkon povolania, ktoré môže vykonávať len fyzická osoba za zákonom ustanovených podmienok.

 Tento zákaz podľa prvej vety odseku sa však nevzťahuje na zastupovanie obce v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou obce. Ako povedal vedúci oddelenia správy majetku mesta, mesto Senica vložilo do spoločnosti 100 tisíc eur. Zákaz neplatí v prípade, ak tam uvedené právne subjekty vykonávajú podnikateľskú činnosť a ak sa za členstvo v nich neposkytuje finančná odmena.

 

ZÁMER

 Na sídlisku Sotina má vyrásť športový areál. Pôvodný zámer počítal s výstavbou športovej haly. Ako povedal primátor Ľubomír Parízek na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva, mesto má na stavbu platné stavebné povolenie, ktoré trvá.

 „My sa tam však dnes predstavujeme iný zámer, na ktorý sa pomaly pripravuje projekt. Mal by tam vzniknúť športový komplex, kde by sa nachádzala plaváreň, zimný štadión, vnútorné plochy, vonkajšie ihriská a hotel,“ vymenoval primátor.

 Mesto by sem chcelo sústrediť športové aktivity, ktoré sa teraz vykonávajú v rôznych častiach mesta. „Toto bude opakovaný projekt, ktorý sa už v jednej podobe pripravuje do stavebného povolenia,“ povedal primátor.

 Náklady na projekt by sa mali podľa jeho slov predstavovať asi 25 miliónov eur. „Niekomu sa môže zdať projekt pridrahý. Rokovali sme s bankami a tie sú na to pripravené,“ prezradil Ľubomír Parízek.

 Poslankyňa Ľubica Vyletelová sa pýtala, či budú mestská plaváreň a zimný štadión fungovať duplicitne, alebo ich mesto zatvorí.

 „Ak si zoberieme, že tieto objekty budú potrebovať kompletnú rekonštrukciu, tak si viem predstaviť aj trochu iný model. Nemáme však víziu, že by sme to mali zavrieť,“ dodal na záver primátor.