Choď na obsah Choď na menu
 


Senica: Život v meste bude drahší

20. 10. 2011

 

Obyvatelia Senice siahnu hlbšie do vreciek. Mesto im cez informačný leták odkazuje, že za nepopulárne opatrenia a riešenia nemôže. SENICA. Zmeny so slovami „bude horšie“ avizoval primátor Senice Ľubomír Parízek na svojom pravidelnom stretnutí s médiami. Mesto podnikne nové protikrízové kroky.

 

Padnú aj ostatné obce a mestá

 

Samospráva už určité opatrenia prijala, nebudú však konečné. „Čaká nás ďalšie nevyhnutné kolo týchto opatrení, ideme urobiť novú schému, bude ešte horšie. Už sme vytvorili určitý záchranný balík, v rámci ktorého sa snažíme za každú cenu zachovať všetky aktivity detí a mládeže v meste. Tieto sme preto z organizačného hľadiska dali pod Centrum voľného času. Chceme, aby mali deti kam ísť, kde trénovať a športovať, chceme ustrážiť mimoškolskú činnosť,“ podotkol primátor.

 

Pripomenul, že situácia nebude jednoduchá, pribudnú problémy s neprispôsobivými občanmi, zvýši sa nezamestnanosť. Na otázku, aké kroky mesto podnikne v rámci ďalšieho kola protikrízových opatrení, primátor Senice odpovedal: „Bude to celá škála, všade, kde máme dosah, od nákupu materiálu až po personálne záležitosti, jednoducho treba znížiť výdaje a zvýšiť príjmy. Ku slovu sa dostane napríklad nový zákon o parkovaní, ktorý umožňuje vyberať parkovné aj na miestnych komunikáciách, čo doteraz nebolo. Tak ako ľudia zaplatia vyššie poplatky bankám, tak sa ich to dotkne aj v tomto smere.“

 

Mesto ide vytipovať majetok, ktorý nepotrebuje, ponúkne ho k odpredaju. Bude hľadať modely prefinancovania a lízingov, zruší niektoré plánované investície, prehodnotí zmluvy. „K týmto krokom nás prinútila ťažká budúcnosť a my musíme urobiť všetko preto, aby sa zachovala racionalizácia. Systém je, žiaľ, nastavený tak, že všetky obce a mestá nejakým spôsobom padnú, otázkou zostáva kedy,“ skonštatoval primátor. Princípy samospráv sú ohrozené

 

Mesto Senica má pre svojich obyvateľov pripravený informačný leták. Vysvetľuje, prečo je samospráva nútená podnikať určité nepopulárne kroky, vrátane zvýšenia miestnych daní.

 

„Chceme, aby naši občania vedeli, že k týmto rozhodnutiam pristupujeme na základe rozhodnutí vlády, nie svojvoľne,“ vysvetlil Ľubomír Parízek. Leták vyjadruje aj stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska na čele s jeho predsedom Jozefom Dvončom.

 

Okrem iného sa v ňom uvádza, že sú vážne ohrozené princípy samospráv a vláda presúva záťaž na občanov. „Preto Združenie miest a obcí Slovenska, ako reprezentatívna organizácia, ktorá zastupuje viac ako 95 percent samospráv, zvolila túto formu a informuje občanov, že zásadne nesúhlasí s fiškálnym experimentom na úkor občanov, navyše uskutočňovaným v čase finančnej a hospodárskej krízy. Zmeny vo financovaní samospráv môžu paralyzovať základné funkcie, úlohy a služby, ktoré mestá a obce musia poskytovať svojim obyvateľom,“ píše sa ďalej.

 

Leták bude distribuovaný do schránok.

 

 

 

 

 www.senican.sk :

Vážení obyvatelia miest a obcí  Úlohou samosprávy je vytváranie čo najlepších podmienok na Váš dôstojný život.

 Nestačím sa čudovať. Mesto Senica nedávno podalo trestné oznámenie na občianskych aktivistov zato, že informovali občanov mesta formou letákov o predaji akcií BVS. Vyjadrili nesúhlas s predajom. Principiálne by teda mala vláda podať trestné oznámenie na ZMOS, že informujú občanov formou letákov o nesúhlase s postupom vlády. ZMOS sa obracia na občanov, aby ich podporili pri obhajovaní záujmov a princípov samospráv. Mesto Senica ako člen ZMOS sa tiež obracia na občanov, na ktorých nedávno podalo trestné oznámenie. Aký paradox. Od roku 2004 platí model financovania, kedy majú mestá k dispozícii miestne dane. A proti zrušeniu týchto dispozícií teraz ZMOS bojuje. Krízu hádže na vládu a dištancujú sa od problémov, ktoré vznikli. Ale podiel viny na tom majú v prvom rade samosprávy. Ich šafárenie z peniazmi nebolo dobré, rozhadzovali kde sa dalo. Neprihliadali na záujmy občanov, ale v prvom rade na záujmy osobné. Teraz chcú zrazu podporu od občanov, keď im idú obmedziť kompetencie v narábaní s našimi peniazmi. Pripravujú si pôdu na zvyšovanie poplatkov, a už dopredu sa zbavujú zodpovednosti. Hlavne, že na letáky sa peniaze našli. Najprv nech začnú pracovať ako sa patrí a podpora od občanov sa určite dostaví. Zatiaľ sú to len špinavé politické hry za peniaze občanov.

Ravando Mexa

 

 

 Poz. Isteže, za to v akom stave sú slovenské obce, samosprávy može len a len vláda. Ona predávala mejetot miest a obcí pod cenou, to vláda podpisovala nevýhodné zmlyvy,... To snáď nie :-)

 

 

 

Samosprávy vítajú schválenie eurovalu