Choď na obsah Choď na menu
 


SARIO vypovedalo Senici zmluvu na 213 miliónov Sk (Ach tie pozemky, to je naša chuťovka)

21. 6. 2009

Senica 3.5.2006 konečne podpisuje Zmluvu so SARIOm. SARIO sa zaväzuje spolufinancovať výstavbu senického priemyselného parku (PP) v celkovej sume 213.423.000,-- Sk. Zmluva určuje veľmi precízne podmienky, za akých sa spolufinancovanie vykonáva.

 

PRIEMYSELNÁ ZÓNA SENICA

Senica nedostane milióny na park

Mesto Senica pre problémy s pozemkami nedostavia priemyselný park. 

Mesto Senica prišlo o 213 miliónov na vybudovanie infraštruktúry vo svojom priemyselnom parku. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) samospráve vypovedala zmluvu, na základe ktorej malo mesto dostať peniaze zo štátneho rozpočtu a fondov únie. Dôvodom vypovedania zmluvy podľa primátora Senice Ľubomíra Parízeka malo byť nedodržanie podmienok zo strany mesta. V liste, ktorým SARIO v máji svoje rozhodnutie oznámila, boli uvedené výhrady proti nedostatočnej komunikácii s agentúrou. Mesto predalo 4 hektáre pod prevádzky podnikateľov, ktorí si otvorili svoje firmy v areáli kasární. Areál mesto získalo pred časom ako prebytočný majetok od ministerstva obrany. „Naša zmluva s agentúrou SARIO znela na vybudovanie infraštruktúry v priemyselnom parku, ale tá v kasárňach už vybudovaná bola. Sme toho názoru, že ide v tomto prípade o nedorozumenie,“ povedal Parízek. Mesto už agentúre vrátilo 6 miliónov. Z vlastnej kasy však do projektu vložilo nepomerne viac. Podľa vyčíslenia primátora zatiaľ 219 miliónov. Z toho na projektovú dokumentáciu 20 miliónov, na výkup pozemkov v celkovej rozlohe 211 hektárov viac ako 140 miliónov. Senici ešte visí „sekera“ 66 miliónov za stavebné práce, ktoré mala pôvodne uhradiť z peňazí od SARIO. Teraz ich musí nájsť vo svojom rozpočte.

 

Mesto Senica prišlo o dotáciu 213 mil.

Sk pre priemyselný park SENICA 12. júna (SITA) – O dotáciu na výstavbu infraštruktúry svojho priemyselného parku (PP) prišlo mesto Senica. Dovedna 213 miliónov korún malo prúdiť zo štrukturálnych fondov EÚ a zo štátneho rozpočtu. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) samospráve v máji vypovedala zmluvu, informoval dnes novinárov primátor Senice Ľubomír Parízek. Agentúra mestu vytkla, že nedodržalo podmienky. Jedna z príčin, prečo agentúra odstúpila od zmluvy, spočívala podľa Parízka v predaji pozemkov v bývalých kasárňach, ktoré tvoria súčasť PP. „Zmluva však nehovorila, že nemôžeme predávať pozemky. My sme len nemohli výrazne meniť projekt a tiež meniť vlastnícke vzťahy k infraštruktúre,“ argumentoval primátor. Súčasne trvá na tom, že šlo o dobrý krok pre investorov. Problémom malo byť aj rozšírenie pozemku pre fabriku firmy Arcelor, ktorá už pôsobí v PP. „Odkúpili pozemok a my sme s nimi uzavreli štandardnú zmluvu,“ oponoval Parízek. Tretí nedostatok, ktorý agentúra mestu vyčíta, bola nedostatočná komunikácia. „Tu sa dá možno súhlasiť, no ako sa zmenila situácia po voľbách, aj v SARIO sa vymenili ľudia a vzťahy,“ načrtol Parízek. Samospráva v súčasnosti skúma možnosti riešenia problému. Jednou z nich je pribratie do projektu firmy a do úvahy prichádza i predaj toho, čo sa doposiaľ vybudovalo s kompletnou dokumentáciou. Dodnes je dokončená kanalizácia, vodovod aj plynovod. „Súkromná spoločnosť by sa tak postarala o celý PP sama,“ poznamenal primátor. Rozhodnutie má padnúť do konca mesiaca. Vlastné náklady samosprávy vložené do projektu sa zatiaľ vyšplhali na 219 mil. Sk. Mesto už vrátilo 6 mil. Sk, ktoré z pridelených prostriedkov získalo. Prvá začala výrobu v senickom PP firma Arcelor Slovakia SSC na jar 2006. Zameriava sa na spracovanie a distribúciu plechu pre priemysel a bielu techniku, ktoré vyváža tiež do Českej republiky a Maďarska. Investície spoločnosti do výstavby oceliarskeho závodu presiahli 15 mil. eur. Továreň firmy Haironville Slovensko, s.r.o. sa špecializuje na produkciu trapézových plechov. Momentálne je v skúšobnej prevádzke. Mesto rokuje s ďalšími potenciálnymi investormi.

 

SARIO vypovedalo Senici zmluvu na 213 miliónov Sk

Senica 12. júna (TASR) - Mesto Senica prišlo o 213 miliónov Sk na vybudovanie infraštruktúry vo svojom priemyselnom parku. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) samospráve vypovedala zmluvu, na základe ktorej mal z prostriedkov štátu a Európskej únie (EÚ) plynúť objem financií, ktorý by podporil príchod ďalších investorov do Senice. Dôvodom vypovedania, ako dnes na stretnutí s novinármi informoval primátor Senice Ľubomír Parízek, malo byť nedodržanie zmluvných podmienok zo strany mesta. V liste, ktorým SARIO v máji svoje rozhodnutie oznámila, boli uvedené výhrady voči nedostatočnej komunikácii s agentúrou. "Ale v prvom rade išlo o predaj časti pozemkov v bývalých kasárňach. Tie sú vo vlastníctve mesta a zároveň súčasťou priemyselného parku," povedal Parízek. Mesto predalo 4 hektáre pod prevádzky podnikateľov, ktorí si otvorili svoje firmy v areáli kasární. Areál mesto získalo pred časom ako prebytočný majetok od ministerstva obrany. "Naša zmluva s agentúrou SARIO znela na vybudovanie infraštruktúry v priemyselnom parku, ale tá v kasárňach už vybudovaná bola. Sme toho názoru, že ide v tomto prípade o nedorozumenie," konštatoval Parízek s tým, že o jeho vysvetlenie problému už "akosi" nebol záujem. SARIO malo pripomienky aj k zmene projektovej dokumentácie v prípade firmy Arcelor. Producent plechov potreboval na svoj ďalší rozvoj v priemyselnom parku prikúpiť pozemky, získal ich od súkromného vlastníka. Časť zamýšľanej dopravnej tepny, ktorá sa má tiahnuť naprieč celým priemyselným parkom, potom do dohode s mestom posunuli až za ne. Komunikácia bola naplánovaná tak, že mala ešte pred vybudovaním obchvatu mesta odbremeniť hlavné cestné ťahy, prechádzajúce centrom Senice. Mesto, ako informoval Parízek, dostalo od podpísania zmluvy 3. mája 2006 od agentúry SARIO spolu 6 miliónov Sk, ktoré už vrátilo. Z vlastnej kasy však do projektu priemyselného parku vložilo nepomerne viac. Podľa vyčíslenia primátora zatiaľ 219 miliónov Sk. Z toho na projektovú dokumentáciu 20 miliónov Sk, výkup pozemkov v celkovej rozlohe 211 hektárov viac ako 140 miliónov Sk. Senici ešte visí "sekera" 66 miliónov Sk za stavebné práce, ktoré mala pôvodne uhradiť z peňazí od SARIO. Teraz ich musí nájsť vo svojom rozpočte. Samospráva teraz hľadá optimálne riešenie, ktoré by umožnilo dobudovať priemyselný park. Rozhodnutie by malo padnúť do konca júna. Podľa primátora sa rozhodujú medzi alternatívou dobudovať priemyselný park vo vlastnej réžii, dobudovať ho za spoluúčasti miestnych investorov, alebo celý zámer predať silnému investorovi. Zatiaľ sa mesto prikláňa k druhému variantu.

 

 

Priemyselná zóna Senica pripravená, investori prichádzaju

 V piatok 27. marca mesto Senica oficiálne otvorilo Priemyselnú zónu Senica v lokalite Kaplinské pole. Pásku slávnostne prestrihli podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, poslanec NR SR a predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš a primátor mesta Ľubomír Parízek.

 

 

 

 

 

 Poz:

 

Od 23.1.2007 do 20.2.2007 bola SARIOm vykonaná kontrola projektu priemyselný park Senica (PP). Kontrola zistila 19 kontrolných zistení = porušení zmluvy a dohodnutých postupov a procesov platných pre používanie prostriedkov SARIA.

 

sario-odstup.od-zmluvy.jpg

 

 

    

 

Senica 3.5.2006 konečne podpisuje Zmluvu so SARIOm. SARIO sa zaväzuje spolufinancovať výstavbu senického priemyselného parku (PP) v celkovej sume 213.423.000,-- Sk. Zmluva určuje veľmi precízne podmienky, za akých sa spolufinancovanie vykonáva. 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Investori prichádzajú

(Martin Krajsa, 12. 9. 2009 23:09)

Kto videl tých prichádzajúcich investorov. Ja som počul ,že odchádzajú!