Choď na obsah Choď na menu
 


Neznásilňujte nám stavanie mája.

1. 5. 2010

Dňa 29.apríla sa v Senici staval máj. (pozvanka)

Lepšie povedané pán rozhadzovačný, milostivý premier Fico si staval máj. Že to bolo jeho stavanie mája svečí aj tom, že oslava sa konali o deň skôr ako obvikle. Tak si to zrejme prial pán premier.  Preto mu apolitické a nestranné vedenie mesta vyšlo v ústrety.

Ale to môžeme byť ečte radi že si pán premier nezmyslel , že do Senice príde stavat máj v decembri.

Terz sa ale pozrime čo môžete nájsť o stavaní mája na internete.

 

Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari na zimou. často sa máje rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne; miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky.

Neskôr pôvodný význam májov upadol do zabudnutia, ale zvyk stavať máje existuje v mnohých krajiných dodnes. Na Slovensku napríklad máje stavajú ako okresané a ovenčené stromy mládenci pred 1. májom pred tie domy, kde je vydaja súca dievka/ich milenka, inokedy sa stavia len jeden ústredný máj pre obec a podobne. Väčšinou ide o celý strom, ktorý je zbavený vetiev a kôry; iba horná časť sa ponecháva s vetvami. ... ... Súčasťou stavania mája bola obchôdzka mládencov s muzikou po domoch, kde postavili máj, tancovanie s dievčatami, spev príležitostných piesní, pohostenie a obdarovanie mládencov (naturáliami, neskôr peniazmi), hry, (chorovody), súťaže a spoločná zábava.

 

Obrázok Stavanie mája v Senici mi však pripomínalo sprosté, neetické  zneužitie spoločenskej akcie mesta , teda obyvateľov Senice.  Premier pozýval sympatizantov strany SMER na stavanie mája, propagoval tam stranu Smer, varoval pred pravicovými stranami, predstavil poslancov strany Smer a súčasne kandidátov strany Smer.

  Akoby si akciu  organizoval a platil Smer zo svoijeho,

Pokladám si teda otázku: Prispela mestu strana Smer na oslavy stavania mája?

                                             Nie je to sprosté zneužitie osláv, prítomných občanov?  Okrem tých čo premierovi tlieskali jeho rekordnému zadlžovaniu štátu, rozdávaniu požičaných peňazí,... Okrem tých čo tlieskali premierovi a rovnako tak sebe, aby sa im s väčším nadšením kráčalo naceste za Gréckom.

                                               Bolo by umožnené využiť (zneužiť) týchto osláv a prítomných občanov  aj prípadnému predajcovi mixérov WS Tv Shopu?  Ten by taktiež mohol pred očami stoviek občanov demonštrovať úžasný výrobok.  Predsa ten WS mixér má so stavaním mája spoločného presne toľko, ako politika Fica.

 

Záverom už len hláška jedného pána na námestí na margo stavanie mája a Fico.

Je to obyčajné zneuctenie, zneužitie, znásilnenie osláv stavania mája.  Máj je znásilňovaný . Smer šuká a mesto drží.

Viem, je to sprosté, vulgárne ale slovami básnika,...    V podstate mal pravdu.  Takéto zneužitie osláv je hrubo neetické a politika tam nemá čo hladať.  Už skôr by som to toleroval na oslavách 1.mája.  Ale tam bol parket rezervovaný strane SDKU.   

Smeru nie je cudzie zneužívanie postavenia v štátnej správe a samospráve. Príklad TRENČÍN.        

súvisiace - na zahorak.sk

                     senica.sk stavanie mája

                     senica.sk 1.máj

                     Fico stavia maj

 

 

 

 

 

 

Keď tak zaspomínam,...

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.