Choď na obsah Choď na menu
 


Na Hornom Záhorí spustili slnečné elektrárne. Ale ak sa povie A, tak aj B. / ÚRSO preveruje aj solárne elektrárne v Senici

20. 7. 2011

 zdroj:sme.sk

 V Skalici a Senici skolaudovali nové fotovoltaické elektrárne. Získaná energia poputuje do distribučnej siete.

 Okresné mestá na hornom Záhorí umožnili investorom vybudovať vo svojich lokalitách fotovoltaické elektrárne. Z týchto obnoviteľných zdrojov energie majú samosprávy osoh najmä v podobe ekonomických výhod. Elektrina získaná v zariadeniach poputuje do distribučnej siete.

 

 Ľudia solárne panely vítajú aj frflú

V Skalici pred dvomi týždňami skolaudovali fotovoltaickú elektráreň v lokalite Krivé kúty. „Viem o nej, ale ešte som ju nevidela a to mám len kúsok, takže mi asi neprekáža,“ hovorí obyvateľka novovybudovanej obytnej zóny. Doloží však, že pre výstavbu elektrárne mali niekoľkokrát rozkopanú ulicu. V prípade Krivých kútov ide o miesto, v rámci ktorého mesto rátalo s podobným využitím. Elektráreň samospráve prinesie najmä ekonomické výhody - dlhodobý príjem z prenájmu pozemkov i dane z nehnuteľnosti.

Názory ľudí na tunajšiu fotovoltaickú elektráreň sú rôzne. Jedni sa pýtajú, čo zariadenie prinesie, druhí, kto na tom zarába. „A zarába určite a nie málo,“ vyjadril sa pán zo Skalice. „Technológia slnečných elektrární je dávno vymyslená, ide už len o politiku okolo toho,“ myslí si. Pani bývajúca neďaleko elektrárne je presvedčená, že získavanie energie zo slnka sa stane samozrejmosťou: „Solárne panely budú onedlho na každej streche.“ Práve otázka veľkých striech supermarketov sa v súčasnosti dostáva do pozornosti v súvislosti s ich využitím na získavanie slnečnej energie.

 

Z inej elektrárne by mali obavy

V Senici postavili hneď niekoľko fotovoltaických elektrární. „Stavebné povolenie na stavbu fotovoltaickej elektrárne vydal Spoločný obecný úrad Senica v roku 2010 pre šiestich investorov. K 30. júnu 2011 bolo všetkých šesť elektrární aj skolaudovaných. V priemyselnej zóne sa nachádzajú štyri bloky, každý s výkonom 999 kW. Jedna sa nachádza pri Tescu s výkonom 800 kW a jedna s výkonom 700 kWh pri firme DDK,“ informovala Viera Barošková, tlačová hovorkyňa mesta.

„Pripadá mi neškodná, myslím si, že obnoviteľné zdroje energie sú výborná vec , ktorá šetrí tradičné zdroje energie a samozrejme aj životné prostredie. Majú teda priaznivý vplyv na kvalitu života. Pokiaľ ide len o slnečné kolektory neďaleko môjho bydliska, nevadia mi. Ak by však išlo o nejakú veľkú elektráreň, vadila by mi z bezpečnostných dôvodov,“ vyjadril sa Seničan zo sídliska Sotina, v blízkosti ktorého stojí jedna zo senických fotovoltaických elektrární .

Energia získaná z fotovoltaických elektrární v Skalici a Senici poputuje do distribučnej siete.

 video zdroj:senica.sk

 

 

 Poznamka: Minister hospodarstva J.Miškov vidí za boomom slnecných elektrárni niečo iné ako obnoviteľné zdroje, úsporu a podobne. Mimochodom el. energie je dostatok, slnečné žiarenie nie je odpad aby sme ho museli recyklovať, ale o pár rokov na svete nebude čo žrať lebo na každom kúsku úrodnej pôdy bude stáť fabrika, elektráreň, supermarket atď.

 

 

 zdroj:sita

 

 

Minister Miškov na  tlačovej besede obvinil regulačný úrad zo spoluzodpovednosti za solárny boom, aj vďaka ktorému sa zvýšila v tomto roku cena elektriny pre slovenských odberateľov. Podľa ministra regulačný úrad nastavil vysokú výkupnú cenu elektriny vyrobenej zo slnečných elektrární kvôli zopár "vyvoleným" podnikateľom.

"Štát nemal nad tým žiadnu kontrolu. Toto je choré,"      "Investori kvôli pôvodnému priaznivému nastaveniu výkupných cien elektriny, rýchlo klesajúcim nákladom na výrobu elektriny zo slnka a následnou nečinnosťou regulátora využili pri fotovoltike omnoho vyššiu maržu. Výsledkom bol boom solárnej energie v roku 2010 a v 1. polroku 2011, ktorá kvôli vysokým výkupným cenám najviac predražuje koncovú cenu elektriny pre obyvateľstvo, ale aj firmy," zdôraznil Miškov.

Solárny boom ukončila novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Tá od 1. júla tohto roka radikálne obmedzila podporu pre slnečné elektrárne.

Podľa novely podporu vo forme vyššej výkupnej ceny elektriny dostanú už len slnečné zdroje umiestnené na budovách a s výkonom do 100 kilowattov. Novelou sa tak zastavila podpora slnečných elektrární, ktoré vyrastali na voľných plochách, najmä na poliach južného Slovenska. "Ak by to nestačilo, tak si vieme predstaviť zavedenie podpory len pre slnečné zdroje s výkonom do 30 kilowattov. Budeme situáciu okolo slnečných elektrární pozorne sledovať," uviedol v piatok štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kristián Tkáč.

 Podpora slnečnej energie bude v tomto roku stáť takmer 117 mil. eur

Regulačný úrad počítal, že podpora slnečnej energie bude stáť slovenských odberateľov elektrickej energie v tomto roku takmer 117 mil. eur. Toľko by mali zaplatiť slovenskí zákazníci v koncových cenách elektriny kvôli povinnosti výkupu elektriny vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární. V minulom roku pritom odberatelia elektrickej energie zaplatili na podporu slnka niečo vyše 10 mil. eur. Finančná podpora slnečnej energie by mala podľa regulačného úradu v tomto roku tvoriť približne 50 % z celkových nákladov určených na podporu obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla, pričom vlani to bolo 15 %.

 

 

 Poznámka. Samosprávy majú prospech zo slnečných elektrární. Síce neviem aký, no viem že domácnosti na ňu len doplácajú.

 

 

 

 

 

ÚRSO preveruje aj solárne elektrárne v Senici

zdroj:mhv.sk

Ministerstvo hospodárstva bojuje proti špekulantom v oblasti fotovoltických elektrární už od minulého roka. Po uvedení zákona, ktorý zastavil rozmach neefektívne dotovaných slnečných elektrární, podnikol minister Miškov kroky, ktorými zabránil nelegálne pripájaným fotovoltickým zdrojom elektrickej energie. Týka sa to slnečných elektrární, ktoré neboli dokončené a uvedené do prevádzky v zákonnej lehote do 30.6.2011.

MH SR si už 1.7. 2011 vyžiadalo od distribučných spoločností zoznam všetkých dokončených a sprevádzkovaných fotovoltických zdrojov. Týmito krokmi minister Miškov bojuje proti špekulatívnemu pripájaniu fotovoltických zdrojov po ich zákonnom termíne. Nad rámec svojich povinností šéf rezortu tiež požiadal Štátnu energetickú inšpekciu o bezodkladné vykonanie fyzických kontrol nahlásených fotovoltických zdrojov. V prípade, ak sa v zozname slnečných elektrární, ktoré rezort hospodárstva dostal od distribučných spoločností nachádzajú aj zdroje, ktoré v skutočnosti nie sú dokončené alebo sprevádzkované, ide jednoznačne o podozrenie z nekalého konania.

Zvýhodnené a dotované fotovoltické zdroje bolo možné dokončiť a sprevádzkovať len do zákonom stanoveného termínu 30.6.2011. Za dokončený a sprevádzkovaný fotovoltický zdroj sa považuje iba taký zdroj, ktorý má miestnym stavebným úradom vydané rozhodnutie o kolaudácii a zároveň aj potvrdenie o funkčnej skúške vydané pracovníkmi miestnych distribučných spoločností, ktoré sú plne pod manažérskou kontrolou zahraničných akcionárov.

MH SR a jeho nominanti v predstavenstvách všetkých distribučných spoločností nemajú žiaden priamy dosah na vydávanie týchto osvedčení. V prípade, ak sa preukáže podozrenie, že ktorýkoľvek z týchto fotovoltických zdrojov má vydané rozhodnutia aj napriek tomu, že nebol dokončený a sprevádzkovaný, rezort hospodárstva ako aj ďalšie inštitúcie podniknú všetky kroky na nápravu takéhoto konania a postihnutie konkrétnych páchateľov.

Práve zlé zákony nastavené minulou vládou spôsobili fotovoltický "klondajk" na Slovensku, rovnako ako aj privysoko nastavené výkupné ceny fotovoltických zdrojov elektrickej energie, na ktoré doplácajú všetci odberatelia elektriny na Slovensku.

 

Príloha: Zoznam nahlásených pripojených fotovoltických zdrojov podľa údajov distribučných spoločností (PDF)

 

 

 

 

 

Poz. ÚRSO zistil nedostatky v desatine slnečných elektrární

 Michal Hudec: Konečne je na verejnosti zoznam slnečných elektrární

 Proč je zastavení růstu slunečních elektráren ve veřejném zájmu

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.