Choď na obsah Choď na menu
 


Mesto priznalo: Sme bez peňazí. / Hospodárenie radnice aktivisti ostro kritizujú

19. 10. 2009

 

 

 

zdroj senican.sk

Mesto priznalo: Sme bez peňazí, nezvládame bežné platby Rozpočet Senice stojí nad priepasťou. Prudký pokles vybraných daní, krach senických podnikov a dlhy z minulosti spôsobili, že mesto má vážne finančné problémy.

Obrázok"Z dôvodu deficitného príjmu podielových daní, dane z nehnuteľnosti a zníženia stropu kontokorentného úveru sa mesto dostáva do vážnych problémov s uhrádzaním svojich bežných výdavkov," píše sa v návrhu úsporných opatrení, ktoré vo štvrtok 1. okróbra schválili mestskí poslanci. Mesto sa rozhodlo škrtať vo veľkom: už od 1. augusta ruší zahraničné služobky, zrušilo Senické kultúrne leto, zoškrtalo dotácie vo fonde PRO Senica, zrušilo 13.platy zamestnancom i odmeny primátorovi. K týmto opatreniam pravdepodobne pribudnú ďalšie: redakcia Seničan.sk má návrhy na úspory k dispozícii. Podľa prognózy ministerstva financií by mohol výpadok v podielových daniach, čo sú dane z príjmu fyzických osôb, ktoré sú zo štátneho rozpočtu poukazované na účet mesta, dosiahnuť až 920 tisíc eur (viac ako 27 miliónov Sk). Katastrofálne následky na príjmy mesta majú aj krachy senických firiem. Podľa odhadov napríklad krach firiem v areáli Slovenského hodvábu (Slovkord a Kordservice) bude Senicu na dani z nehnuteľnosti stáť až 400 tisíc eur (13 miliónov korún).

 Dlh mesta navyše za posledné obdobie stúpol na závratných 5.681.850,45 € (171.171.426,60 Sk).

 Senica v súčasnosti plánuje ďalšie obmedzenia, ktoré sa výrazne dotknú života v meste. Obmedzí sa prevádzka krytej plavárne, ďalej sa budú znižovať dotácie na kultúru i pre Rekreačné služby mesta Senica, mesto úplne zruší silvestrovský ohňostroj, uvažuje sa o znížení nákladu mesačníka Naša Senica a skrátení vysielania TV Sen. Škrty čakajú školy a školské kluby, Centrum voľného času napríklad nedostane nateraz opustenú budovu múzea Laca Novomeského.

 O takmer 50.000 eur by malo ísť menej na opravu chodníkov a ciest. Mesto plánuje ďalej získať asi 20.000 eur z peňazí pôvodne určených na propagáciu Senice, až 45.000 eur by mohlo rozpočtu priniesť nevyplatenie odmien mestským predstaviteľom, 30.000 eur budú musieť zamestnanci mesta ušetriť na kancelárskych potrebách.

Poz. Hlavne že mesto na MsZ odhlasúva odpísanie pohľadávok voči senickým podnikateľom.   ( napr.21.6.2007) , oddlžovanie FK SH, Stas 230tis Sk, 23.11.2006.  Geroji štedrí !

 

 

 

5.11.2009 V Senici začali šetriť. Mesto je úverovo zaťažené

 

 

 

sme.sk

Dopady krízy cíti už aj mesto. Poslanci mestského zastupiteľstva v Senici prijali balíček úsporných opatrení na zmiernenie dopadov finančnej krízy. Jeden z poslancov však tvrdí, že sa prijali neskoro.

Obrázok

SENICA. Zmrazenie 13. platov mestských zamestnancov či odmien pre primátora a jeho zástupcu, obmedzené sl

užobné cesty ale aj obmedzená prevádzka krytej plavárne. To je len malý zlomok opatrení, ktoré prijali mestskí poslanci. Primátor mesta Ľubomír Parízek však presne nekonkretizoval, ktoré sú podľa neho najdôležitejšie. „Malé aj veľké, všetky sú dôležité. Každý vedúci oddelenia a každá inštitúcia vzala zo svojho, čo sa dalo a dali to na oltár vlasti," okomentoval primátor. Vytvorenie protikrízových opatrení im trvalo takmer dva mesiace. To, či budú pre mesto postačujúce, sa ukáže až v budúcnosti.

Opatrenia sa podľa poslanca mali prijať skôr

Podľa poslanca Antona Cibulu (KDH) sa však opatrenia mali prijať už skôr. „Avizoval som, že s tým treba niečo robiť. Už v prvom polroku som dal návrhy na prvé opatrenia a všetci sme sa tvárili, že tu žiadna kríza asi nie je," reagoval pre MY Týždenník pre Záhorie. Primátor oponoval. „Od pána poslanca Cibulu už dostávam kritiku jedenásť rokov. Takže pre mňa to nie je žiadna kritika, nie je o čom," povedal po zastupiteľstve.

Cibula tiež skonštatoval, že niektoré opatrenia sa nestali realitou. „Hovorí sa, že sa prehodnotia úväzky na úrade. V školstve sa znížia niektoré stavy, neotvoria triedy alebo školské družiny, ale tu na meste je podľa mňa prezamestnanosť." Počet zamestnancov by sa mal podľa neho zredukovať najprv na mestskom úrade. „Nemali by odísť všetci, ale je tu veľa pracujúcich dôchodcov, ktorý dostávajú dôchodok aj plat. Niektorí nie sú dostatočne vyťažení. Už v júni som navrhoval zmrazenie platov a zníženie odmien, neschválilo sa to. Vtedy sme sa tvárili, že žiadna kríza sa nás netýka," dodal Cibula. Na časť opatrení tak doplatia rodičia, ktorí zaplatia za pomôcky a v niektorých prípadoch aj za energie.

 Mesto chce odpredávať majetok

Parízek tvrdí, že mesto pôjde po novom cestou odkupovania vlastného majetku. „Je to spôsob, ako o neho neprísť a získať z neho finančné prostriedky. Zanalyzovali sme to a rozhodli sme, že majetok, ktorý je nepotrebný, odpredáme," vysvetlil Parízek. O to sa snaží aj Úrad Trnavského samosprávneho kraja, ktorý však pre krízu nemá kupcov. Tým sa mu nedarí ani predať svoj majetok.

Jedným z najväčších problémov mesta sa javí pokles v príjme dane z nehnuteľnosti. Výpadok predstavuje sumu 605-tisíc eur (18 mil. korún), pričom najväčšími dlžníkmi mesta sú spoločnosti Slovenský hodváb, Slovkord a Kordservice. Jedným z možných rizík pre mesto je aj jeho úverové zaťaženie. To v súčasnosti predstavuje 5 681 850 eur (171 171 426 korún). Možnosť stropu úverového zaťaženia však nesmie prekročiť 6 850 465 eur (206 377 129 korún). „Už sa to ťahá k hranici 60 percent. Vravel som, pozor, raz spadneme to nútenej správy. Nikto nepočúval a obávam sa, že raz k tomu dôjde," skonštatoval Cibula.

Mesto teraz bude musieť šetriť a míňať len na to najnevyhnutnejšie, aby sa zachovala jeho činnosť. Škrt cez rozpočet mu navyše tento rok urobili aj povodne, ktoré Senicu postihli v júni. Celkové výdavky na odstraňovanie škôd predstavovali takmer 96-tisíc Eur (2,8mil. korún), pričom návratnosť všetkých nákladov nie je zo strany mesta nárokovateľná.

 

 

 

 

12.3.2011 Hospodárenie radnice aktivisti ostro kritizujú

zdroj: sme.sk

Senickí aktivisti podali na Okresnú prokuratúru v Senici podnet na prešetrenie zákonnosti predaja senických akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) mestu Skalica. Môže pribudnúť aj ďalší.

SENICA. Občianski aktivisti v Senici kritizujú kroky vedenia mesta. Poukazujú, že vlani Senica hospodárila najhoršie za posledných desať rokov a dosiahla celkovú stratu vo výške 1,135 milióna eur. Radnica podľa nich dlhodobo obstaráva majetok len na úkor bankových úverov, štátneho fondu rozvoja bývania a zvýšenia záväzkov. Svoju bežnú činnosť financuje z predaja majetku a predlžovaním lehoty splatnosti dodávateľských faktúr. "V priebehu roku 2010 mesto každý deň vyrábalo stratu vo výške 3112 eur. Dlh na jedného obyvateľa dosiahol hodnotu 694 eur, čo je nárast oproti roku 2009 o 164 eur. V roku 2006 to bolo napríklad 89 eur," povedal na stretnutí s novinármi jeden zo skupiny aktivistov Pavol Kalman.

Podali podnet na okresnú prokuratúru Podľa aktivistov sa Senica dostala do situácie, keď nie je schopná z vlastných prostriedkov zabezpečiť spolufinancovanie projektov podporených fondovými prostriedkami EÚ a keďže sa blíži k 60-percentnej zadlženosti, nemôže si zobrať ďalšie bankové úvery. Sú to argumenty, ktoré aktivisti použili aj pri nedávnom proteste pri rokovaní mestského zastupiteľstva o predaji senických akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) mestu Skalica. Poslanci odhlasovali predaj viac ako 230-tisíc kusov za cenu 2 eurá za kus pri nominálnej hodnote 33,19 eura za kus. Aktivisti poukazujú na skutočnosť, že to bolo bez vyhlásenia verejnej súťaže, dobrovoľnej dražby, dokonca aj bez určenia ceny akcií znaleckým posudkom. Preto Kalman v tejto veci podal podnet na Okresnú prokuratúru v Senici na preskúmanie zákonnosti.

Nezdajú sa im prípadné vysoké pokuty Na tej istej inštitúcii môže skončiť podľa neho aj ďalší podnet, týkajúci sa zmlúv so spoločnosťou Plast Energy s.r.o. na závod recyklácie PET fliaš. "Prvá zmluva o prevádzke je nevyvážená, pre mesto z nej vyplývajú prípadné mimoriadne vysoké zmluvné pokuty, pričom odplata pre mesto je len zlomkom týchto možných pokút. Druhá zmluva o budúcej kúpnej zmluve hovorí o nadobudnutí do vlastníctva závodu pre budúceho kupujúceho za 1 milión eur, pričom len náklady na výstavbu sú vo výške 10 miliónov. Rovnako aj v tejto zmluve sú zakotvené neúmerné pokuty, ktoré by mohlo v budúcnosti zaplatiť mesto. Obidve zmluvy sú prakticky nevypovedateľné," upozornil Kalman. Tento predaj bol podľa jeho informácií uskutočnený rovnako ako v prípade predaja akcií BVS bez vyhlásenia verejnej súťaže. Dobrovoľná dražba a ocenenie znaleckými posudkami vôbec neprichádzajú do úvahy, pretože so stavbou sa doposiaľ nezačalo.

 

 

 

zdroj: facebook