Choď na obsah Choď na menu
 


Fico dobieha. Otváral tepláreň aj už otvorené ihrisko

12. 5. 2010

sme.sk

Domáci z obce Dojč na Záhorí sa akcii čudovali. Premiéra však videli radi. DOJČ. Dedinou znejú tóny dychovky, perá podpisujú karty s portrétmi ľudí Smeru, školáčky ponúkajú slivovicu. Domácej neodolal ani premiér Robert Fico, ktorý včera v obci Dojč pri Senici otváral ďalšie z desiatok viacúčelových ihrísk. Toto bolo niečím iné. Otvorené je už takmer rok. Miestni boli prekvapení, no neprekážalo im to. „Predseda vlády ešte v našej obci nebol,“ hovorili.

 

Obrázok

„Myslela som si, že keď to spravili, už je to otvorené a naraz povedali, že to idú otvárať,“ povedala prekvapene pani Albína. „Je to predvolebná kampaň Smeru,“ hovorí s oveľa menším nadšením opodiaľ stojaca pani Antónia. Dodáva, že pred štyrmi rokmi síce volila Smer, teraz už vraj nebude, lebo za tejto vlády sa rozmohla korupcia. Podobne ako ďalší Dojčania potvrdila, že ihrisko už funguje od leta minulého roka.

 

„Lebo,“ odpovedal premiér Robert Fico v prejave na otázku SME, prečo otvára ihrisko až po roku. „Nemôžem byť všade a na každom mieste vždy.“ O ihrisku nechcela hovoriť ani starostka obce Katarína Jankovičová. Na otázku, kedy ho otvorili, sklonila hlavu a začervenala sa. Po niekoľkých krokoch povedala, že sa s nami nebude rozprávať.

Odpovedí sa dočkali skôr miestni. Bývalý veliteľ dobrovoľných hasičov Štefan Pittel sa ministra vnútra Roberta Kaliňáka pýtal, kedy dostanú novú Aviu, o ktorú žiadali. Kaliňák vraj odpovedal, že už sú „po funuse“, lebo podali neskoro žiadosť. Minister sa potom ešte stihol odfotiť s dospievajúcimi školáčkami.

 

 

 

 

 

Streda, 12 máj 2010 otvorenie_kotolne_m.jpgDodávateľ tepla v Senici – spoločnosť Službyt, ktorá je členom Comeron Group – slávnostne uviedol do prevádzky 11. mája zrekonštruovanú mestskú výhrevňu. Oheň v jednom z dvoch kotlov na drevnú štiepku symbolicky zapálil predseda vlády SR Robert Fico, ktorému asistoval minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek. Mestská výhrevňa, ktorá zásobuje teplom približne 68 percent obyvateľov Senice napojených na centrálne zásobovanie, sa stala dvojpalivovým zdrojom. Popri zemnom plyne sa v Senici vyrába teplo aj z drevnej štiepky. Pôvodné dva kotly na zemný plyn nahradili dva kotly na drevnú štiepku s celkovým výkonom 8 MW a ďalšie dva plynové kotly slúžia na zabezpečenie tepelnej pohody v zimných mesiacoch.

Rekonštrukcia mestskej výhrevne si vyžiadala investíciu v celkovom objeme 3 mil. eur, z čoho 1,16 mil. eur tvorili nenávratné finančné prostriedky z eurofondov. Výroba tepla z biomasy znamená pre Seničanov zníženie ceny tepla, ale aj zvýšenie energetickej bezpečnosti. Podľa generálneho riaditeľa Comeron Group Jozefa Smolku sa už tento rok zníži cena tepla pre celé mesto o 1 až 2 eurá za gigajoul a v roku 2011 očakávajú pokles až o 3 eurá za gigajoul oproti cene tepla vyrobeného zo zemného plynu. Seničania môžu na teple ušetriť 100 eur ročne na jeden byt. Investičná akcia prebiehala za plnej prevádzky. Od stavebných prác cez montáž technológie vrátane skúšobnej prevádzky až po kolaudáciu výhrevne 9. apríla 2010 ubehlo iba 7 mesiacov. Prvý kotol na drevnú štiepku uviedol Službyt do prevádzky 19. decembra 2009 a druhý 5. marca 2010.

Na slávnostnom uvedení mestskej výhrevne do prevádzky pásku prestrihli premiér Robert Fico, minister Ľubomír Jahnátek, primátor Senice Ľubomír Parízek a konateľ Comeron-u Martin Pernecký. Primátor Senice vyjadril spokojnosť nad skutočnosťou, že Senica je teplom zásobovaná z dvoch zdrojov, čo znamená väčšiu stabilitu a istotu a tiež finančný efekt pre obyvateľov.

 

 

 

 PODOBNÉ:

 Podpredseda vlády sa stretol so seniormi i učiteľmi

 Smeráci otvárali ihriská a prezentovali program v Stroplove 

Členovia vlády v posledných dňoch usilovne otvárajú nové projekty - krstil sa vlak, na ktorý nie sú peniaze

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.