Choď na obsah Choď na menu
 


Budúcnosť amfiteátra v Senici je neistá

 

zdroj:sme.sk

 Nástup digitálneho premietania zabrzdil senické kino Mladosť. Vlete bude v obmedzenom režime fungovať aj amfiteáter. Mesto uvažuje nad jeho budúcnosťou.

 SENICA. Senické kino Mladosť funguje v súčasnosti v obmedzenom režime. Dnes už premieta podľa dostupnosti filmov na 35 milimetrových filmových kotúčoch. Podobne to bude aj s letným premietaním v amfiteátri. „Premietať sa bude len počas víkendov, v piatok a v sobotu. Okrem toho sa tu budú konať programy v rámci kultúrneho leta,“ povedal riaditeľ Mestského kultúrneho strediska (MSKS) v Senici Milan Jakubáč. Čo bude s „amfikom“?

 Moderné technológie postavili obce a mestá pred dve možnosti. Buď ich kiná zaniknú, alebo nájdu peniaze v rozpočte na ich digitalizáciu. Najmä pre obecné kina to pre chýbajúce peniaze v rozpočtoch znamená s veľkou pravdepodobnosťou krach. Niektoré mestá našli peniaze na prispôsobenie sa technologickému pokroku a tým aj na záchranu kín. Pomohla im aj dotácia z Audiovizuálneho fondu.

 V Senci aj v Pezinku sa modernizácia dotkla aj amfiteátrov. V oboch mestách plánujú premiéru digitálneho vysielania už onedlho a spojená je práve s amfiteátrami. V súvislosti s digitalizáciou stojí mesto Senica pred otázkou, čo s amfiteátrom. Ako povedal riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Senici Milan Jakubáč, predtým tu boli pochybnosti, či by mohol amfiteáter fungovať aj naďalej ako kino.

 „Dúfam, že ak sa podarí digitalizovať vnútorné kino, jeden prístroj bude prenosný a budeme ho môcť využívať aj pre amfiteáter.“ Podľa primátora Senice Ľubomíra Parízka už amfiteáter stratil svoj význam, ktorý mal v minulosti „Momentálne uvažujeme, čo s ním bude ďalej, či ho chceme, či má zmysel, aby fungoval a aké by mohlo byť jeho využitie,“ povedal na minulotýždňovom zasadnutí primátor Senice Ľubomír Parízek. Premietajú podľa dostupnosti filmov

 Ako povedala vedúca kina Iveta Vrkočová, záujem o digitalizáciu kina MSKS má. „Celkové náklady na projekt nám však musí najskôr zagarantovať mesto, až potom sa môžeme uchádzať o dotáciu z Audiovizuálneho fondu.“

 Druhé kolo rozhodovania o pridelení dotácií bude podľa jej slov na jeseň. Dovtedy musí byť vypracovaná aj projektová dokumentácia k digitalizácii kina. „Na mesto sme sa obrátili s požiadavkou na finančné prostriedky len na digitálnu projekciu s 2D technológiou. To by nám stačilo, aby sme mohli premietať. Systém 3D sa dá potom hocikedy doplniť,“ povedala vedúca kina.

 Všetky nové filmy sú od začiatku tohto roka len na digikópiách a senické kino ich nemá na čom premietať. „Existuje len jedna spoločnosť, ktorá distribuuje 35-milimetrové kotúče. K dispozícii je však jedna kópia pre všetky kiná na Slovensku,“ opísala súčasný stav. Kino Mladosť malo ešte pred nástupom nových technológií stabilný hrací profil. „Premietali sme päť dní v týždni, rovnako to bolo aj v prípade amfiteátra. Od septembra minulého roku sme to skrátili o jeden deň. Dnes premietame podľa dostupnosti filmov.“

 Zatvoriť kino na určitý čas nepovažuje za dobré riešenie. Myslí si, že potom sa to už nenaštartuje. Najnavštevovanejšie sú podľa vedúcej kina detské filmy. Tomu sa snaží kino prispôsobovať nielen výberom filmov, ale aj cenou.