Choď na obsah Choď na menu
 


Dlh krajiny rastie.

25. 11. 2009

Mám v živej pamäti ako v 89 roku poniektorí  na tribúnach kritizovali socialistický systém a poukazovali na zahraničObrázoknú zadlženosť vtedajšej ČSSR.

 

Tak porovnajte sami čo sa zmenilo.

( je to z r.1992, lebo z r.1989 som nenašiel)

 

Moc by som si priaľ vidieť výraz tváre tých ľudí ,keď odtŕhajú svoje očné bulvy z obazoviek monitorov  na stránke VEREJNÝ DLH ČESKEJ REPUBLIKY. A to si prosím pekne vynásobte dvomi, lebo zalženie Slovenska je podobné.

 

 

Koľko?

 

 

Správa z 30.10 2009:

Za 7 mesiacov sa hrubý zahraničný dlh krajiny zvýšil o tretinu. BRATISLAVA.- Hrubý zahraničný dlh Slovenska naďalej pokračuje v raste. V júli podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska stúpol o 486,3 milióna dolárov na 63,9 miliardy dolárov.Celkovo tak už od januára hrubé zahraničné zadlženie krajiny vzrástlo o 15,9 miliardy dolárov.

To znamená, že od začiatku roka stúpol dlh zo 48 miliárd dolárov o 33 percent na takmer 64 miliárd dolárov. Najvýraznejšie sa pod nárast zadlženosti v júli podpí sal zahraničný dlh centrálnej banky, ktorý vzrástol o 1,2 miliardy dolárov na 23,0 miliardy dolárov. Ostatné zložky hrubého zahraničného dlhu vykázali medzimesačný pokles. Medzipodnikové pôžičky pri priamych investíciách poklesli o 263,7 milióna dolárov na 14,3 miliardy dolárov, pričom objem zahraničných záväzkov bánk poklesol o 243,6 milióna dolárov na 6,2 miliardy dolárov .

Dlh ostatných sektorov v júli oproti júnu poklesol o 125,5 milióna dolárov na 10,0 miliardy dolárov a dlh vlády, ktorý je kompletne tvorený dlhodobými záväzkami, poklesol o 93,3 milióna dolárov a v závere júla dosahoval úroveň 10,2 miliardy dolárov.

 

 

 

26. 4. 2010

Vládny dlh ide do rekordných výšok

S ekonomikou to ide dolu vodou, štát preto prichádza o stovky miliónov eur. Dane totiž neplnia štátnu kasu ako po iné roky. Inak je to s výdavkami štátu. Tie neustále rastú, či je kríza, alebo nie. To je aj dôvod, prečo verejný dlh štátu až na výnimky z roka na rok stúpa bez ohľadu, či je pri moci ľavicová, alebo pravicová vláda.

Vláda s dlhom problémy nemá. Zatiaľ

Aj vinou hospodárskej krízy sa verejný dlh Slovenska dostane v roku 2010 k hranici 24 miliárd eur, čo je vyše 700 miliárd korún. Na jedného obyvateľa Slovenska tak pripadne 4400 eur. Vyplýva to z predpovedí, ktoré tento týždeň zverejnila Európska komisia.

Nárast dlhu nám v budúcnosti môže spôsobiť problémy. Už v súčasnosti platíme zo štátneho rozpočtu úroky z tohto dlhu vyše jednej miliardy eur ročne. Táto suma môže pre nárast zadlženia v nasledujúcich rokoch stúpnuť až o desať percent.

„Daňové príjmy použité na splátku úrokov nemôžu byť použité napríklad na pomoc sociálne slabším," upozorňuje na odvrátenú stranu ekonóm inštitútu Iness Radovan Ďurana. Napriek nárastu dlhu pre možných veriteľov je Slovensko zatiaľ spoľahlivý dlžník. V eurozóne sú takmer všetky štáty v pomere k veľkosti ekonomiky zadlžené oveľa viac ako my. Nižší dlh má len Slovinsko. V rámci celej únie sme ôsmym najmenej zadlženým štátom.  čítaj ďalej