Choď na obsah Choď na menu
 


Mimovládky sa spojili do platformy za registrované partnerstvá

4. 1. 2016

 

http://www.teraz.sk/slovensko/mimovladky-platforma-lgbt-partnerstvo/138260-clanok.html

 Mimovládky sa spojili do platformy za registrované partnerstvá

Otázkami manželstva a párov rovnakého pohlavia sa zaoberalo aj referendum o rodine (7.2.2015), ktoré bolo neplatné.Ilustračné foto z referendového štúdia za účasti predstaviteľov LGBTI organizácií.

Na snímke vľavo výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko a vpravo Romana Schlesinger z Queer leaders fóra. Bratislava, 7. februára 2015.

Bratislava 2. júna (TASR) – Takmer 40 mimovládnych organizácií predstavilo dnes spoločnú platformu Životné partnerstvo. Prostredníctvom nej chcú získať podporu verejnosti pre právne uznanie párov rovnakého pohlavia a ich rodín, teda pre registrované partnerstvá. Tento inštitút by bol aj pre heterosexuálne páry, ktoré nechcú vstúpiť do manželstva, hoci možnosť majú. Platformu predstavili mimovládne organizácie dnes v Bratislave.

Organizácie združené v platforme chystajú kampaň, v ktorej ponúknu príbehy homosexuálnych párov. "Je načase zviditeľniť páry rovnakého pohlavia žijúce medzi nami, vypočuť ich problémy a presadiť riešenia," zdôraznil predstaviteľ platformy Martin Macko. Platforma mieni poukazovať aj na nové spoločenské fenomény, ako napríklad rastúci počet a podiel osôb žijúcich v rôznych typoch neformálnych zväzkov a tiež zvyšujúci sa podiel detí narodených mimo manželstva.

Inštitút životného partnerstva by mal podľa platformy priniesť rovnaký obsah vzájomných práv a povinností ako manželstvo, napríklad nárok na vznik bezpodielového spoluvlastníctva a uplatnenie si daňového bonusu. Páry rovnakého pohlavia by si podľa platformy mohli aj zákonne osvojiť biologické dieťa jedného z partnerov druhým partnerom. Podmienkou by bol súhlas druhého biologického rodiča.

Aktivitu mimovládnych organizácií podporuje aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. "Vítam a podporujem aktivity mimovládnych organizácií, ktoré sa snažia dosiahnuť úpravu našej legislatívy tak, aby obsahovala ustanovenia o štátom uznanej forme spolužitia osôb, ktoré spĺňajú s výnimkou rozdielnosti pohlavia všetky ostatné kritériá ustanovené pre uzavretie manželstva," uviedla.

Platformu Životné partnerstvo koordinuje Iniciatíva Inakosť, ktorá sa snaží o právne uznanie párov rovnakého pohlavia od svojho vzniku v roku 2006. Požiadavku na prijatie zákona o registrovaných partnerstvách na Slovensku prvý raz vznieslo lesbické združenie Museion už v roku 1994.

Otázkami manželstva a párov rovnakého pohlavia sa zaoberalo aj referendum o rodine (7.2.2015), ktoré bolo neplatné. Zúčastnilo sa na ňom iba 21,41 percenta oprávnených voličov.

 

 

 

 

http://www.hlavnespravy.sk

Mapka, ktorá ukazuje tých, čo prežijú

Brusel 1. januára 2016 (HSP/Foto:printscreen)

 Mapa, ktorú vám prinášame, ukazuje, ako sa postupne prijímali v európskych krajinách zákony umožňujúce spolužitie a sobáše osôb rovnakého pohlavia alebo naopak, zákony na ochranu normálnej rodiny pred zhubným vplyvom liberalizmu

Príbeh sa začal odvíjať v 1989 roku
Príbeh sa začal odvíjať v 1989 roku

Na mape sú tmavomodrou farbou vyznačené štáty, kde sú prípustné sobáše homosexuálov, svetlomodrou štáty, ktoré umožňujú registrované partnerstvá, sivou farbou štáty, kde takéto manželstvá nie sú prípustné a červenou štáty, kde už bol stanovený ústavný limit, aby k legalizácii manželstiev homosexuálov nemohlo dôjsť hlasmi jednoduchej väčšiny.

Táto mapa neodráža len situáciu po stránke morálnej a hodnotovej, keď vidíme, že západná Európa je už hodnotovo úplne vyprázdnená, ale ak by sme nakreslili podobnú mapu, ktorá by odzrkadľovala situáciu, pokiaľ ide o prijímanie utečencov, tak by hranica medzi tými štátmi, ktorí utečencov chcú prijať a tými, ktorý ich odmietajú, viedla približne rovnako.

Zjednodušene sa preto dá povedať, že táto mapa odráža hlavne vôľu jednotlivých národov k životu, že odráža zdravý pud sebazáchovy, ktorý západné štáty už stratili. Západné štáty, práve kvôli svojej neochote sa brániť, či už chorým ideologickým vplyvom, alebo jednoducho fyzickému nebezpečenstvu, ktoré prichádza v podobe utečencov, sú podľa týchto symptómov odsúdené na zánik. Na postupné vymretie a kolaps.

 

Táto mapka odzrkadľuje súčasný stav
Táto mapka odzrkadľuje súčasný stav

 Nie je to nič nezvyčajné. Civilizácie vždy po dosiahnutí pomyselného vrcholu svojho rozvoja upadajú a postupne sa akosi sami ideovo zvnútra rozložia a následne podľahnú nebezpečenstvu prichádzajúcemu zvonku a zaniknú. Môžeme byť preto radi, že v tomto prípade sa nachádzame na tej strane barikády, ktorá je odhodlaná brániť sa a prežiť.

manzelstava