Choď na obsah Choď na menu
 


Denník N, ESET

 

http://www.zive.sk/clanok/102829/spolumajitelia-esetu-oficialne-investovali-do-dennika-n-1-2-miliona-eur

Spolumajitelia Esetu oficiálne investovali do Denníka N. 1,2 milióna eur

27.02.2015

Vlastníci antivírusovej firmy Eset definitívne vstúpili ako investori do projektu nového slovenského média Denník N. V novovytvorenej akciovej spoločnosti s rovnakým názvom získali väčšinový podiel – 51 percent. Táto spoločnosť po novom ovláda vydavateľstvo N Press.

Objem investície dosiahol 1,2 milióna eur. Informácie zverejnil internetový server denníka. O rozdelení menšinového podielu medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie sa má rozhodnúť do júna. Kreslá v predstavenstve a dozornej rade

Anton Zajac Anton Zajac Predsedom predstavenstva sa stal Lukáš Fila. V orgáne ďalej figurujú šéf online publikovania Tomáš Bella a jeden zo šiestich spolumajiteľov Esetu – Anton Zajac, ktorý rozbiehal americkú pobočku spoločnosti.

Ďalší dvaja podielnici Maroš Grund a Rudolf Hrubý pôsobia v štvorčlennej dozornej rade. Práve kontrolný orgán trojštvrtinovou väčšinou volí a odvoláva šéfredaktora.

Zvyšní investori Miroslav Trnka, Peter Paško a súčasný generálny riaditeľ Esetu Richard Marko v štruktúrach Denníka N nevystupujú.

„Za nás môžem povedať, že do práce novinárov nebudeme zasahovať ani my, ani spoločnosť Eset, ktorá ani nie je účastníkom tejto investície,“ ubezpečil v mene investorov A. Zajac. Dodal, že vstup vnímajú len ako spoločensky prospešnú aktivitu dôležitú pre demokratickú spoločnosť.

Spomína sa politika

Redakčnú nezávislosť garantuje podpísaná zmluva viacerými mechanizmami. Myslí aj na prípadné politické ambície. „Členovia orgánov firmy sa napríklad zaväzujú odstúpiť, pokiaľ ohrozia nezávislosť vydavateľstva vstupom do politiky či inými krokmi,“ zdôraznilo médium.

Možná kandidatúra do verejných funkcií sa pritom v súvislosti s Esetom v médiách objavila už viackrát. M. Trnka úvahy viackrát vylúčil, naposledy v januári pre blog Vrtieť psom. „Spoločnosť Eset bola počas celej svojej existencie apolitická, a takou je aj dnes. Ako spolumajiteľ môžem povedať, že ako firma máme záujem robiť biznis a nie politiku a už vôbec nie ich prepájať,“ napísal v stanovisku spoluzakladateľ nadácie Zastavme korupciu. Stranu by mohol založiť Zajac

O slovo by sa mohol prihlásiť A. Zajac, tvrdí Týždeň (zamknuté Pianom). V priebehu minulého roka sa mal podľa týždenníka stretnúť s viacerými verejne známymi ľuďmi. Niektorí mali médiu potvrdiť, že sa rozhovory týkali aj založenia novej politickej strany.

Zajac si tiež dal podľa Týždňa urobiť prieskum, či existuje dopyt občanov po novom subjekte. Navyše sa začal častejšie objavovať na verejnosti, pri niektorých podujatiach aj s politikmi. Podľa média je ešte otvorenou otázkou, kedy by strana vznikla.

Má už mobilnú aplikáciu

Denník N vznikol ako odpoveď na vstup investičnej skupiny Penta do vydavateľstva Petit Press, ktoré stojí za denníkom Sme. Výpoveď následne dali mnohí zamestnanci. Médium spustilo oficiálny web začiatkom roka, krátko na to začalo obsah spoplatňovať. Nedávno sprístupnilo mobilnú aplikáciu. Ponúka elektronickú verziu tlačeného Denníka N upravenú na čítanie na iPade alebo Android tabletoch. K dispozícii je prístup aj k číslu na ďalší deň a archívu. Ešte približne týždeň budú vydania zadarmo. Potom sa priplácajú štyri eurá mesačne k online predplatnému (spolu takmer 9 eur mesačne) alebo balík vrátane tlačenej verzie za necelých desať eur.

 

 

 

http://medialne.etrend.sk/tlac/dennik-n-uz-podpisal-zmluvu-s-investormi-z-esetu-nesmu-podla-nej-vstupit-do-politiky.html

Denník N už podpísal zmluvu s investormi z Esetu. Nesmú podľa nej vstúpiť do politiky

26.02.2015 | Martin Poláš | © 2015 TREND Holding

Dohoda medzi šiestimi spolumajiteľmi spoločnosti Eset a vydavateľom Denníka N je na svete. Zmluvu o vstupe investorov do média podpísali obe strany v pondelok. Doterajšieho vydavateľa, spoločnosť N Press, na základe nej prevezme vznikajúca akciovka Denník N, informuje médium na svojom webe.

Vklad šestice podnikateľov z Esetu do N Pressu predstavuje 1,2 milióna eur. Ako pre Mediálne.sk už v januári uviedol šéf vydavateľstva Lukáš Fila, za túto sumu získajú investori 51-percentný podiel v spoločnosti Denník N, a. s., pričom zvyšných 49 percent sa rozdelí medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie - akým spôsobom, má byť dohodnuté do júna tohto roka.

Predstavenstvo spoločnosti Denník N budú tvoriť doterajší konatelia N Pressu Lukáš Fila a Tomáš Bella, ktorých doplní Anton Zajac, zástupca investorov. Predsedom predstavenstva bude L. Fila.

V štvorčlennej dozornej rade akciovky bude Jana Čevelová, zvolená redakciou, a za zakladateľov média Juraj Javorský, ktorý je v Denníku N zástupcom šéfredaktora a bol aj členom vedenia redakcie Sme. To z novín vlani na jeseň odišlo po ohlásenom vstupe finančnej skupiny Penta do vydavateľstva. Investorov bude v dozornej rade zastupovať dvojica Maroš Grund, Rudolf Hrubý, informuje Denník N.

Šéfredaktora musia odobriť investori

Kompetenciou dozornej rady bude aj voľba šéfredaktora denníka, voliť ho bude trojštvrtinovou väčšinou. Znamená to, že minimálne jeden zástupca investorov z Esetu bude musieť meno voleného šéfredaktora schváliť. Nového šéfredaktora môžu podľa ustanovení zmluvy navrhovať len zakladatelia firmy, zamestnanci či redakčná rada, nie investori.

„Pri dohadovaní investície sme veľmi dbali o záruky redakčnej nezávislosti. Sme radi, že investori boli v tomto smere mimoriadne ústretoví,“ poznamenal súčasný šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

Samotný Eset opätovne zdôraznil, že nejde o aktivitu spoločnosti ako takej, ale vlastnú iniciatívu ľudí z jej vedenia. „Eset neplánuje v súčasnosti žiadne synergie svojich operácií exkluzívne s týmto médiom,“ uviedla spoločnosť s tým, že pri spracúvaní tém týkajúcich sa Esetu bude Denník N informovať čitateľov o investícii upozornením na konci článku.

Ľudia z firmy nemôžu vstúpiť do politiky

Redakčnú nezávislosť má garantovať viacero mechanizmov. „Členovia orgánov firmy sa napríklad zaväzujú odstúpiť, pokiaľ ohrozia nezávislosť vydavateľstva vstupom do politiky či inými krokmi,“ informuje ďalej Denník N.

Podľa tejto formulácie sa to netýka zvyšnej trojice zo šiestich spolumajiteľov Esetu  - Miroslava Trnku, Petra Paška a Richarda Marka. Tí nebudú figurovať v orgánoch firmy.

Dohodu o finančnej investíciu ľudí z Esetu avizoval N Press už skôr. Doteraz bol chod spoločnosti financovaný najmä z reklamy a príjmov od čitateľov.

Web dennikn.sk začal plnohodnotne fungovať v priebehu januára, od konca toho istého mesiaca vychádza päťkrát týždenne aj printové vydanie.

Čísla predaja printu prezradia neskôr

Ako sa vyvíja predaj tlačených novín, zatiaľ Denník N priamo nekomentuje, podľa slov L. Filu majú zatiaľ k dispozícii len čiastkové dáta.

„Asi v polovici marca budeme mať kompletné výsledky za prvý mesiac predaja, potom budeme podrobne informovať o predaji na stánkoch, aj počte printových a digitálnych predplatiteľov,“ uviedol pre Mediálne.sk.

Po obsahovej stránke plánuje Denník N posilniť športové spravodajstvo na webe aj v printe. Samostatnú športovú sekciu na webe zatiaľ nemá, v minulých týždňoch hľadala redakcia novinárske posily pre tento tematický segment. Niektorí z bývalých redaktorov Sme medzičasom založili vlastný, samostatný športový web Športinak.sk. 

Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding, pod ktoré patrí Mediálne.sk, vlastní spoločnosť V3 Media Holdings BV, ktorá patrí k skupine Penta. Tá spolupracuje so spoločnosťou NAMAV, s. r. o., ktorá má v Petit Presse menšinový akcionársky podiel.

 

 

 

http://www.hlavnespravy.sk/v-redakcnej-rade-dennika-n-butora-simecka-kascak-huncik-dennik-ovladaju-vlastnici-esetu/578445

V redakčnej rade Denníka N – Bútora, Šimečka, Kaščák, Hunčík… Denník ovládajú vlastníci Esetu

Bratislava 14. marca 2015 (HSP/Foto:TASR)

 Nové tlačené a internetové médium Denník N pomaly dokončuje proces svojej kreácie a známe sú už vlastnícke vzťahy ako aj zloženie niektorých jeho orgánov.

Denník N na internete

Najdôležitejším orgánom Denníka N a zároveň svojim zložením najzaujímavejším je jeho redakčná rada. Tvorí ju sedem členov. Poradca prezidenta Kisku Martin Bútora, bývalý šéfredaktor denníka SME Martin M. Šimečka, organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, psychiater a spisovateľ Péter Hunčík, zakladateľ internetového knihkupectva Martinus.sk Michal Meško, dramaturgička Zora Jaurová, advokátka Eva Kovačechová.

Martin Bútora

Martin Bútora – poradca prezidenta Andreja Kisku. Spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu, bývalý poradca Václava Havla, bývalý veľvyslanec Slovenska v USA, spoluzakladateľ a prvý šéf Inštitútu pre verejné otázky (IVO). V minulosti kandidoval za prezidenta Slovenska.

Martin Šimečka

Martin M. Šimečka – spisovateľ, novinár, bývalý šéfredaktor Domino fóra. Sedem rokov, až do roku 2006 viedol denník SME. V súčasnosti pôsobí v českom Respekte ako editor

Michal Kaščák

Michal Kaščák – spevák a hudobník zakladateľ skupiny Bez ladu a skladu, zakladateľ a riaditeľ festivalu Pohoda

Péter Hunčík

Péter Hunčík – psychiater, spisovateľ, bývalý poradca Václava Havla, stál pri zrode českej televízie Nova. Verejne sa angažuje vo veciach slovensko-maďarských vzťahov

 

Redaktori a dopisovatelia Denníka N

Denník N zverejnil aj mená svojich redaktorov a pravidelných dopisovateľov. Informácie priniesol portál omediach.sk

Podľa týchto informácií by malo byť redaktorov 46 a do tímu patria:

Matúš Kostolný – šéfredaktor
Konštantín Čikovský – zástupca šéfredaktora, komentátor
Juraj Javorský – zástupca šéfredaktora, komentátor
Marek Chorvatovič – vedúci editorov a reportérov
Tomáš Gális – komentátor
Peter Morvay – komentátor
Jana Shemesh – reportérka
Jana Čevelová – editorka
Denisa Čimová – editorka, reportérka
Juraj Koník – editor, reportér
Roman Pataj – editor, komentátor
Oliver Rehák – editor, reportér
Mirek Tóda – editor, reportér
Marek Bažík – reportér, editor
Tomáš Benedikovič – fotoreportér
Mária Benedikovičová – reportérka
Juraj Čokyna – reportér
Matej Dugovič – reportér
Veronika Folentová – reportérka
Jana Németh – reportérka
Daniela Krajanová – reportérka
Marianna Onuferová – reportérka
Miro Kern – reportér
Martina Pažitková – videoreportérka
Veronika Prušová, reportérka
Rudolf Sivý – reportér
Karol Sudor – reportér
Dana Sudorová – korektorka
Vladimír Šimíček – fotoreportér
Vladimír Šnídl – reportér
Monika Tódová – reportérka
Tomáš Vasilko – reportér
Martin Šútovec – Shooty
Rado Augustín – webové projekty, reportér
Andrej Sarvaš – webové projekty, reportér
Filip Struhárik – sociálne médiá, reportér
Soňa Ševčíková – artdirector
Ondrej Ivánek – grafik
Lukáš Fila – riaditeľ vydavateľstva
Tomáš Bella – šéf pre online
Jana Brisudová – šéfka obchodu
Jakub Kostolný – asistent redakcie, marketing
Ondrej Starinský – neziskové projekty, podujatia
Miro Čevela – grafik
Miloš Krekovič – reportér
Daniel Vražda – reportér

Medzi svojich pravidelných dopisovateľov Denník N radí:

Peter Breiner, Martin Bútora, Michal Havran, Štefan Hríb, Péter Hunčík, Michal Hvorecký, Michal Kaščák, Samo Marec, Milan Martin Šimečka, Illah van Oijen, Martin Porubjak, Lubomír Smatana, Samo Trnka či Pavel Vilikovský, Kornel Földvári, Vladimír Balla, Ingrid Hrubaničová, Zora Jaurová, Peter Juščák, Viliam Klimáček, Monika Kompaníková, Jana Beňová.

Majetkovo Denník N ovládajú vlastníci Esetu, ktorí spolu v Denníku N vlastnia 51 percent. Tento podiel nadobudli za investíciu 1,2 milióna eur. Zvyšných 49 % sa má rozdeliť medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie.

Denník N si už stihol získať aj svoju ľudovú prezývku ako Debník Nenávistný.

ad

 

 

 

Poznámky:

 

 

ESET, spol. s r.o. foaf.sk

Súvisiace osoby a spoločnosti:

Spoločníci (2) RNDr. Anton Zajac (9.0%) , (1) Ing. Maroš Grund (12.13%) , (1) Ing. Richard Marko (12.13%) , (1) Ing. Miroslav Trnka (22.75%) , (4) Ing. Peter Paško (22.0%) , (4) Rudolf Hrubý (22.0%) 

Štatutárny orgán Miroslav Trnka , (4) Ing. Peter Paško , (4) Rudolf Hrubý

Hospodárske výsledky:
    2012     2013
Aktíva          73 767 280 €   67 190 640 €
Vlastný kapitál    66 399 284 €                        59 515 652 €
Tržby    273 871 584 € 303 271 392 €
Zisk    65 193 436 € 58 309 804 €